Dobré dopoledne, je neděle 21.10.2018, 9:37. Dnes má svátek Brigita, zítra Sabina.

V RADOMYŠLI "NA DUŠIČKY"

2017-11-07 13:27:06 | Mgr. Marie Krejčová ©

K tradičnímu českému svátku "dušiček" na počátku listopadu, kdy lidé vzpomínají na své zemřelé předky, přicházejí k jejich hrobům, zdobí je chvojím, květinami a rozsvícenými svíčkami, se již přirozeně připojuje halloweenské dovádění duchů, typické pro anglicky mluvící země. A také zdobení zahrad a balkonů velkými oranžovými dýněmi.

Foto: Mgr. Marie Krejčová ©

Nejinak je tomu i v naší Radomyšli. V místní farské zahradě byla v letošním roce opravena budova barokní Komendy.

Svaz žen v čele s paní Blankou Matouškovou, nelenil a využil tento krásný prostor pro uspořádání Halloweenské výstavy duchů a dýní a Halloweenského průvodu.

K výrobě objektů byli vyzváni i žáci základní školy. Těm se nápad náramně zalíbil. Děti z 1.třídy a z kroužku Dovedné ruce vytvořily se svými učitelkami Alenou Kadaňovou a Zdenkou Limbergerovou halloweenské skleněné svícny, papírové duchy a papírové dýně.

Děti ze třetí a čtvrté třídy vytvořily pod vedením svých učitelek Evy Lukešové a Ivany Třeštíkové nádherné papírové postavičky duchů a všelijakých barevných strašidel. Žáci z osmé třídy postavili z papírových krabic krásný model hradu, který celou výstavu pěkně oživil.

Druháci už mají větší sílu, proto mohli přinést do školy velké i menší opravdové dýně. Dýně věnovali rodiče a paní Matoušková, patří jim poděkování.

Svou třídu druháci na část dne přeměnili v dlabací dílnu a s pomocí své třídní učitelky Marie Krejčové vyhotovili množství dýňových svícnů, které odnesli do Komendy. Zde byly dýně po dobu výstavy oživeny svíčkami a mihotavým světlem utvářely v temných výstavních prostorách tajemnou atmosféru.

Výstavu otevřeli 1.listopadu dětští i dospěláčtí účastníci halloweenského průvodu s lampiónky a světýlky, kteří své putování obcí zakončili právě ve farské zahradě a na výstavě. V následujícím dni výstavu shlédli téměř všichni žáci základní i mateřské školy a mnohá veřejnost. Děkujeme organizátorům za krásné zážitky.

Autor: Mgr. Marie Krejčová ©

Základní škola Radomyšl
Školní 187
Radomyšl
38731

Organizace funguje jako právní subjekt od 1.1. 2003. Jednotlivé součásti: základní škola, školní družina a školní jídelna.

Ředitel školy: Mgr. Jiří Pešl

Tel:
383 392 295 (vedení školy, sekretariát)
383 392 131 (školní jídelna)
731 499 936 (školní družina)
e-mail: zs.radomysl@o2active.cz

IČO: 706 59 265
Č.ú.: 682938329/0800
Identifikátor: 650 022 882
Zřizovatel: Městys Radomyšl

Nahrajte si Flash Player, pokud chcete vidět více.
Další fotogalerie..
www.zsradomysl.cz